×

    Warning

    JUser: :_load: Unable to load user with ID: 64

    Wednesday, 09 March 2011 06:00

    Makk Marci és Vízipók-Csodapók

    Written by

    Makk Marci egy derék gyerek, Mindig vidám, sokat nevet, Játszik, ugrál, tornázik, Hóban csúszkál, nem fázik, Télen-nyáron jól mulat, Mert egészséges, mint a makk!

    Bár a Makk Marci elnevezést én a mai napig nagyon gyakran hallom, és egyértelmű, hogy a makkegészséges kifejezésünk és az "Egészséges, mint a makk" szólásunk is nagyon tartja magát a köztudatban (ezekből alakult ki a főszereplő karaktere), de magáról a meséről vajmi kevés információt lehet találni. Szintén inkább a tanító-nevelő kategóriába tartozik, így a kicsikkel megnézetni nagyon hasznos. A nagyok pedig nosztalgiázhatnak közben. Foky Ottó így vall erről a sorozatról:"Ezek mind-mind a gyerekeknek készült kedves, tanító, felvilágosító, szórakoztató mesék. Nagyon szerették. Én azért védem ezt a fajta mesestílust, mert nélkülözi a durvaságot. Nem kockafejű szörnyetegek ütik-verik, lövik egymást. Nem taposnak senkit a földbe. Mi a meséinkkel a legkisebbek, az óvodások első lépéseit, az első benyomásait szerettük volna pozitívan segíteni, jóra tanítani, meg illemre is, hogy zsebkendőbe köhögj, tüsszents,(ld: Makk Marci) azt, hogy kopogj, ha bemész valahova, hogy tiszteld az öregeket stb. Nem igaz, hogy bugyuták ezek a mesék. Az kell, hogy „le tudjunk guggolni” a kicsi gyerekhez, és úgy szólni hozzájuk." Ha szeretnénk feleleveníteni Makk Marcival kapcsolatos élményeinket jegyezzük elő a könyvet, vagy vegyük meg a diafilmet.
    A Vízipók-Csodapók már sokkal több összegyűjthető nyomot hagyott maga után.
    Három évadot ért meg, talán már írni sem kell, hogy évadonként 13 résszel. A fejezetek listáját itt olvashatjuk. Haui József és Szabó Szabolcs rendezte, Bálint Ágnes volt a dramaturg (a harmadik szériában Szentistványi Rita). Dr. Kertész György írta, aki Bálint Ágnes biológus ismerőse volt, és az ELTE Állatrendszertani Tanszékének docense. A Pannónia Filmstúdióban kezdték el, majd a kecskeméti stúdió vette át a készítést. A Vízipók-csodapók egyike azoknak a mesefilmjeinknek, amelyek először sorozat formájában léteztek, majd később készült belőlük egész estés moziváltozat is. Az egész estés változatot az első sorozat legszebb, legérdekesebb epizódjaiból állították össze, és toldották meg összekötő jelenetekkel az alkotók. Vízipók hangja Pathó István volt, Keresztesé pedig Harkányi Endre, ám ez első hallásra nem biztos, hogy felismerhető, hiszen a sorozat egyik jellegzetessége az volt, hogy a figurák hangját felgyorsították. "Szabolcs találta ki, hogy a figuráknak fel legyen gyorsítva a hangjuk. Már "Az oroszlán, a tulok és a szamár"-nál is szerette volna használni ezt a technikát, de nem mentek bele a hangmérnökök, viszont a Vízipókban ő volt a rendező, ezért meg lehetett csinálni. Ezt a trükköt különben már a Disney-ék is sűrűn alkalmazták, hogyha pici figurákról volt szó, akkor fölgyorsították a hangját." - emlékszik vissza Pethő Zsolt, a sorozat zeneszerzője.
    Az első két széria főcímzenéjéből még hiányzott a "Jön, jön, jön a Vízipók" kezdetű dalocska, a harmadik széria készítésekor jött az ötlet, hogy legyen ének is, emiatt a zenét is bővíteni kellett kicsit. A dalocska szövegét egyébként Bálint Ágnes írta. Az est.hu méltatása szerint a szellemes figurák, kedves hangok, szép pasztell-színek mellett a sorozat csodája továbbá abban rejlik, hogy bár nyilvánvalóan a legkisebbeket célozza meg alig öt perces, egyszerű nyelvezetű és történetű epizódjaival, ugyanakkor minden rész felér egy kisebb biológiaórával, alaposan elmerül honi állóvizeink és tópartjaink élővilágában. A Vízipókot 36 filmforgalmazó vállalat vásárolta meg, és közel 50 ország televíziója és mozija játszotta. Ha az otthonunkban követnénk nyomon a pókok és egyéb apróságok világát, akkor vásároljuk meg a diafilmeket (I., II., III., IV.) vagy a DVD-ket. Ízelítőnek a legelső rész.
    {youtube}WDD50bsJTAs{/youtube}

     

    Kiemelt cikkek

    • Észak-Dunántúli borrégió - Az Etyek-Budai borvidék
        Ezen a héten fővárosunk környékére látogatunk, és a bevezetőben gyakran megidézett buborékos ital, a fröccs mellett most egy másik buborékos ital, a pezsgő is terítékre kerül. Ha pezsgőről van…
    • Tópartra... De hova?
      Bár nincsen saját tengerpartunk (ennek okait és lélektani hatását a magyar nemzetre most ne elemezgessük) , cserébe a Kárpát-medencében fekszik kis hazánk, aminek az az előnye, hogy sok vízzel és…
    • Élet a weben
      A közösségi portálok megjelenése óta mind több időt töltünk az ilyen jellegű oldalakon, életünk egyre több mozzanatát vonjuk bele és tesszük közkinccsé. Barátok, bulik, események, tanulmányok és munkahelyek mellett egyre…
    • …idővándor, a csodák ideje?
      Újabb utazás, az őszi szomorhangulat és borongósság feloldására ismét kiváló segítőt találtam. Mivel az ősz a munka ideje is – depisebbeknek ez egyenlő a  „jajaj vége a nyárnak, a pihenésnek”…
    • A pozitív gondolkodás tanulható
      Sajnos, nagyon sok emberre jellemző (a környezetemben is) a folyamatos panaszkodás. A negatív szóáradatot persze újra és újra végig kell hallgatni, a szenvedőket jól meg kell sajnálni, próbálni kell őket…
    Fityisz.com - blabla

    Please publish modules in offcanvas position.