×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 64

Print this page
Wednesday, 08 February 2012 06:00

Bandák, zenék, borok

Written by

"Áztatnám ajkamat borús, bíbor borokkal,

És dúdolnék a tánchoz, téveteg, bús torokkal,

S hallgatnám, félig alva: kezem ütemre tapsol,..."
 
Ha ebben a hatalmas havazásban te is valahogy így érzed magad, mint anno Tóth Árpád a Tánc című versének megírásakor, akkor ajánlom figyelmedbe a következő összeállítást borokról és zenékről. 
 
A bor, a zene, a mulatozás már ősidők óta összefonódnak. A görög mitológia szerint Dionüszosz a bor és a mámor megtestesítője, aki értett a mezőgazdasághoz és termékenységet is hozhatott. Még gyermekkorában felfedezte, hogy a szőlőből bort lehet készíteni, így az ő találmánya lett a bor, amelyet a világ minden táján elterjesztett, ugyanis kíséretével, a szatírokkal végigjárta az egész világot, mindenütt megtanítva az embereket a bor készítésére. A római mitológiában Dionüszosz párja Bacchus isten, róla kapták nevüket a bacchanáliák, amely ünnepekről az maradt fenn az utókor számára, hogy  féktelen, vad tivornyák voltak. Gyakran rendeztek ilyet a tehetős római polgárok, ahol is a lakomának induló mulatozás rendszerint orgiába csapott át.
 
Napjainkban - bármilyen vadul végződik is egy party - az orgiák azért messze állnak tőlünk, de a bor és a zene szeretete töretlen. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy sorra jelennek meg zenekarok közreműködésével megalkotott borok. Az AC/DC az ausztrál Warburn Estate borászattal karöltve dobta piacra saját borait, melyek elnevezése klasszikus AC/DC számok címéből és klasszikus borfajtákból tevődik össze: az In Black Shiraz, a You Shook Me All Night Long Moscato, a Highway To Hell Cabertnet Sauvignon és a Hells Bells Sauvignon Blanc borok palackjain is természetesen a bandatagok láthatóak. 
 
De nem az AC/DC az egyetlen együttes, aki saját borral rendelkezik. Büszkélkedhet ilyennel a Rolling Stones, a Motörhead, a Kiss, vagy a Whitesnake is.
 
Ezen borok beszerzése igényel némi nemű logisztikai szervezést, a magyar zenés borhoz azonban már egyáltalán nem kell kontinenseken áthatolnunk. Nálunk ugyanis a Kerekes Band (dobosukkal S. Ernő készített interjút itt a fityiszen) és az egri Simon Pincészet együttműködésének köszönhető a Betyár nevet viselő 2006-os Simon Bikavér Superior polcokra kerülése. Az egri borfesztiválon és a Magyar Dal Napján biztosan beszerezhetjük, ha valaki pedig nem tud ezen eseményekig várni, látogasson el Egerbe.
 
És miért ennyire fontos a zenéhez a bor, a borhoz a zene? Azért, mert brit tudósok - kik, ha ők nem - megállapították, hogy zenehallgatás mellett bizony még a bor is jobban ízlik. Sőt! Adott, hogy milyen stílushoz milyen bor ajánlott, mivel a különböző stílusú zenék az agy más-más területeit aktiválják, és ennek köszönhetően más ízérzékelés alakul ki a hallgatott zenétől függően. Szóval, mint már többször is, most is azt tudom ajánlani, hogy válasszatok egy jó bort, egy jó albumot, melléjük egy könyvet vagy egy beszélgetőpartnert, heveredjetek le a szőnyegre, és az ablakon néha kipillantva, élvezzétek a hóesést. 

 

 

Latest from