×

    Warning

    JUser: :_load: Unable to load user with ID: 64

    Wednesday, 13 June 2012 06:00

    Számmisztika - Te ismered-E mindet?

    Written by

    Gondoltam, valami frappáns felütéssel indítom a cikket, és kimegyek a konyhába begyűjteni valami egészséges meg valami nem olyan egészséges élelmiszert. (Igen, sajnos erre az utóbbira is van példa nálunk... Egyelőre!) Kivettem a konyhaszekrényből egy áruház saját márkás chipsét és egy nagyon favorizált, agyonreklámozott, nagynevű gyártó gyerekeknek készített gabonapelyhét. És amikor összehasonlítottam az összetevőket, kicsit megdöbbentem. Chips: burgonya, növényi olaj, só. Gabonapehely: gabonaőrlemények, cukor, kakaópor, növényi olaj, szárított glükózszirup, kakaóvaj, zsíros tejpor, frukto-oligoszacharidok, étkezési só, zsírszegény kakaópor, dextróz, térfogatnövelőszer (dikálcium-foszfát), aromák, savanyúságot szabályozó anyag (trinátrium-foszfát), emulgeálószer (szójalecitin), vitaminok, ásványi anyagok... Azt hiszem, ha a gyerekem a követelőzős korszakában lesz majd, akkor a chipsen nem fogunk sokat vitatkozni.

    De még a nagyon sok összetevős felsorolásban sem találkoztunk "E" jelölésű összetevővel. Na, nem azért, mert nincs benne, hanem mert a gyártók napjainkban inkább kiírják az összetevő teljes nevét az "E" jelölésű rövidítés helyett. Ennek pedig az az oka, hogy az emberek egyre inkább kerülik az "E" összetevőket. Ennek pedig az az oka, hogy volt egy hullám, ami az egész világon végigsöpört, és ami az "E" jelölésű alapanyagokat tette felelőssé a rákért, a hízásért, a fogyásért, a hajhullásért, a bőrbetegségekért, mindenért. A hisztéria sosem jó alapja az objektív megítélésnek, jó alapja viszont az eltussolásnak. Egyik élelmiszeripari szereplő sem szerette volna vállalni a felelősséget egyetlen következményért sem, így folytattak vizsgálatokat és indítottak ismeretterjesztő kampányokat annak érdekében, hogy bebizonyítsák, hogy ezek az "E" dolgok nem is olyan veszélyesek akkora mennyiségben, amekkorában az ő termékeik tartalmazzák.
    Ennek köszönhetően manapság nem is egyszerű eligazodni ezen a területen.
    Az adalékanyagokat a rendszerezhetőség, átláthatóság érdekében számozták be, amire azért volt szükség, hogy minden országban pontosan ismerjék, mely adalékanyagok kerültek felhasználásra az élelmiszerek készítése során. Erre azért van szükség, mert a vegyületek elterjedt nevei - mint a citromsav - nyelvenként különbözőek.
    Nekem két kedvencem van. Az aszpartám és a nátrium-glutamát. Általában ezek váltják ki a legnagyobb indulatokat. Mindkettő nagyon-nagyon olcsó, és a gyártók felmérései szerint nagyon ízlik a fogyasztóknak.
     
    Ha valamin a "light", az "édesítőszerrel" vagy a "csökkentett cukortartalom" feliratot látod, akkor majdnem biztos lehetsz benne, hogy aszpartámot tartalmaz. Az aszpartám egy mesterséges édesítőszer. Az 1970-es évek óta igen széles körben alkalmazzák az élelmiszeriparban. Szerkezetéből következően az aszpartám egyik bomlásterméke a szervezetben a fenil-alanin - amely a fenilketonúria nevű anyagcsere-betegségben szenvedők számára súlyos mérgezést okozhat. Erre figyelmeztet a "fenil-alanin forrást tartalmaz" felirat az aszpartámmal édesített termékeken. Előállítási költsége nagyon alacsony, és majdnem minden diétás termékben helyettesíthető a cukorral, így a napjaink szépségideálját üldöző, állandóan fogyni akaró emberek előszeretettl fogyasztják ezeket a termékeket. Mivel az aszpartám nagyon jól jövedelmező üzlet, ezért a gyártóknak nem feltétlenül célja a tények napvilágra kerülése. Egy szervezetünk számára teljesen nélkülözhető vegyületről van szó, aminek számos helyettesítője létezik. Így mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy fogyasztja-e vagy sem az aszpartámot.
     
    Akinek nyelve van, azt nem hagyja érzéketlenül az umami, a nátrium-glutamát íze. Ez ugyanis az édes, a savanyú, a sós és a keserű mellett az ötödik alap íz, amelytől az ételek aromája gazdagabb, teltebb lesz. Az umami forradalom 1908-ban Tokióban kezdődött, amikor egy kémikus, Kikunae Ikeda glutamátban gazdag ételekben kimutatta az umami ízt. A tudós a kombu algából vonta ki a köznyelven kínai sónak nevezett nátrium-glutamátot, amelyet mesterségesen, kristályos formában is sikerült előállítania. Az amerikai Miami Egyetem kutatói 2000-ben fedezték fel, hogy a nyelvnek van kifejezetten a glutamátot érzékelő receptora. Evolúciósan ennek az lehet a magyarázata, hogy ezek észlelik a szervezet számára nélkülözhetetlen fehérjéket, a hús ízét. Érzékeny embereknél az ún. "kínaiétterem-jelenséget" váltja ki (halántéktáji nyomást, hát- és fejfájást, gyengeséget, szapora szívdobogást). A patkányoknál szaporodási zavarokat és - az utódoknál - tanulási nehézséget okoztak. Étvágynövelő hatása elhízáshoz vezet. A fogyasztót megtéveszti az élelmiszer tényleges összetételét illetően, mivel tulajdonképpen saját ízzel nem rendelkezik, hanem felerősíti a társaságában fogyasztott ízeket. A nátrium-glutamát megítélése nem egyértelmű, hiszen ízfokozóról lévén szó, könnyű hozzászokni, sokan ezzel igazolják a junk food függőséget.
     
    És ezen a két "E" adalékanyagon kívül még rengeteg létezik. Ahogyan a bevezetőben is írtam, gyakran hivatkoznak arra, hogy az élelmiszerekben olyan alacsony arányban fordulnak elő, hogy nem okozhatnak bajt. De sajnos napjainkban úgy kell vadászni az adalékanyag nélküli élelmiszerekre, és nagyon ritka az, amelyikben csak egy van. Tehát legyetek résen és keressétek a természeteset!
     
    További információk:

    Kiemelt cikkek

    • Észak-Dunántúli borrégió - Az Etyek-Budai borvidék
        Ezen a héten fővárosunk környékére látogatunk, és a bevezetőben gyakran megidézett buborékos ital, a fröccs mellett most egy másik buborékos ital, a pezsgő is terítékre kerül. Ha pezsgőről van…
    • Tópartra... De hova?
      Bár nincsen saját tengerpartunk (ennek okait és lélektani hatását a magyar nemzetre most ne elemezgessük) , cserébe a Kárpát-medencében fekszik kis hazánk, aminek az az előnye, hogy sok vízzel és…
    • Élet a weben
      A közösségi portálok megjelenése óta mind több időt töltünk az ilyen jellegű oldalakon, életünk egyre több mozzanatát vonjuk bele és tesszük közkinccsé. Barátok, bulik, események, tanulmányok és munkahelyek mellett egyre…
    • …idővándor, a csodák ideje?
      Újabb utazás, az őszi szomorhangulat és borongósság feloldására ismét kiváló segítőt találtam. Mivel az ősz a munka ideje is – depisebbeknek ez egyenlő a  „jajaj vége a nyárnak, a pihenésnek”…
    • A pozitív gondolkodás tanulható
      Sajnos, nagyon sok emberre jellemző (a környezetemben is) a folyamatos panaszkodás. A negatív szóáradatot persze újra és újra végig kell hallgatni, a szenvedőket jól meg kell sajnálni, próbálni kell őket…
    Fityisz.com - blabla

    Please publish modules in offcanvas position.