Karácsonyi teendők:
2009. december 24, délelőtt. Péterem és én otthon vagyunk a kis falumban, anyukámnál. Anyukám a konyhában sürög-forog. Illatos gyertyák meggyújtva, párologtatók illóolajjal feltöltve, a bátyám TV előtt szunyókálva, a kutyák a szőnyegen elheverve. Péterem és én nagy munkában vagyunk. Fát díszítünk.
Decemberben rengeteg programot csinálhatunk magunknak. Elmehetünk shoppingolni, megnézhetjük a legújabb lenyűgöző karácsonyi film(ek)et a moziban, vagy elutazhatunk egy felkapott síparadicsomba. De aki inkább a hagyományokat ápolná; aki kicsit a múltba nézne, annak ajánlom a betlehemezést. Extrovertáltabbak betanulhatnak egy forgatókönyvet, amivel aztán a szokásoknak megfelelően házról-házra járhatnak. Introvertáltabbak meginvitálhatják a betlehemes előadást az otthonukba. De aki inkább csendben nézelődni és elmélyedi szeretne, annak is tudunk programot ajánlani.
Hétvégén elkezdődik az év utolsó hónapja, december. És ha minden igaz, akkor elkezdődik a zord időjárás is. Sajnos egyre kiszámíthatatlanabb és megjósolhatatlanabb a hőmérséklet alakulása, a csapadék mennyisége és a széljárás, de talán nem árt felkészüni a lehűlésre. Két éve írtunk már arról, hogy miért jó biciklizni. Most arra buzdítunk Titeket, hogy télen se tegyétek le a bringát. Lehet, hogy nem a dán lányokkal kellene példálózni, de úgy gondolom, azért ott sem mindenki vaslady, tehát ha egy veled egyidős lány bírja, akkor Te is fogod. Minden csak a felkészülésen múlik.
Augusztus huszadikán ünnepeljük az államalapítás és néhány évtizede (évszázada?) az új kenyér ünnepét. A héten az ország minden részén befejeződtek az aratási munkálatok, az idei búza minősége kiváló. Mikor hát, ha nem idén kell megpróbálkozni a házi kenyérsütéssel? Ha valakinek most az futott az agyán, hogy "Úristen! Most azt fogja írni, hogy építsek kemencét?!", azt megnyugtathatom, hogy a kenyérsütéshez nem feltétlenül szükséges kemence. Persze a hagyományok, a hangulat, a kenyér zamata megkívánná, de tekintettel kell lennünk a panelok adta lehetőségekre, tehát tökéletesen megfelel a sütő is.
www.greenfo.hu: A felmérések szerint a magyar fogyasztók többségében megvan a készség arra, hogy környezetbarát terméket vásároljon és hajlandó is ezért egy kicsit többet fizetni. Ki öntudatból, ki divatból kifolyólag, vagy lelkiismerete megnyugtatására – végül is mindegy. Tény az is, hogy a hagyományosnál valóban „környezetkimélő(bb)” termékek elterjedése és reklámozása gyorsíthatná a környezettudatos fogyasztói réteg kialakítását, miközben a gyártó cégek piaci előnyre tehetnének szert konkurenseikkel szemben. A zöld termékekre és reklámra tehát igény is van, szükség is van. Amivel lehet élni és lehet visszaélni. Visszaélni akkor, ha a termék "bezöldítése" – a fogyasztók növekvő ökológiai érzékenységét kihasználva – önkényesen, alaptalanul, csupán a forgalom növelése érdekében történik Ez senkinek sem jó. A környezetnek nincs ügyvédje – a fogyasztó pedig legtöbbször nincs abban a helyzetben, hogy ellenőrizze a reklám helyességét. Mivel a reklámot a termék vásárlásakor a fogyasztó fizeti meg – alapvető joga van a valós információkhoz, az őszinte reklámhoz.
Nagy tömegeket megmozgató vagy az egész földkerekség figyelmére számító rendezvények (díjátadó gálák, fesztiválók, sportrendezvények) esetében egyre inkább előtérbe kerül az a szempont, hogy hogyan lehetne minél kevesebb környezeti terheléssel lebonyolítani ezeket az eseményeket. 2005-ben radikális javaslattal győzték meg az olimpiai választóbizottságot a britek. Az első fenntartható olimpiát szándékoztak megrendezni, amely a játékok utánra is értéket teremt.
Gyerekkoromból annyi maradt meg a szódabikarbónáról, hogy nagy családi ebédek után valakinek mindig szüksége lett egy pohár vízben feloldott szódabikarbónára, így hamar tudatosult bennem, hogy ez a fehér por jó a túlevés okozta hasfájásra (röviden: gyomorégés). Aztán teltek-múltak az évek, és egyre több helyen találkoztam ezzel az anyaggal és egyre több szerepkörben. Napjainkban pedig már kartonszámra emelem le bevásárláskor a polcról.
Két hete azt mutattuk meg, hogyan lehetséges környezettudatosan védekezni a napsugárzás és a szúnyogok ellen. Ezek a tippek mindkét nem képviselőinek szóltak. Most kicsit megbontjuk az egységet, és a pasiknak abban adunk tanácsot, hogyan töltsék a laptopot napenergiával, a csajoknak pedig abban, hogyan válasszanak környezetbarát bikinit.